508784-2020 - ResultatSverige-Lerum: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för gatu- och beläggningsarbete
Referensnummer: KS20.186
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser uppdrag av entreprenader (utförandeentreprenad) för gatu- och beläggningsarbete att utföras på löpande räkning efter avrop eller förnyad konkurrensutsättning. För denna kategori avser Lerums kommun att teckna minst tre ramavtal, om så är möjligt.
Ramavtalet syftar till att komplettera Kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna.
Under de senaste åren har Lerums kommun upphandlat inom ramavtalet för gatu- och beläggningstjänster, underhållstjänster för ett värde cirka 8 miljoner SEK per år och övrigt för ca 10 miljoner SEK per år. Lerums kommun lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop.
Undantagna arbeten i detta ramavtal är entreprenader som lyder under Lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233220 Ytbehandling av vägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen