508791-2024 - Resultat
Sverige – Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning – Kalkyltjänster inklusive klimatberäkningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKalkyltjänster inklusive klimatberäkningar
BeskrivningKalkyltjänster inklusive klimatberäkning inom delar av eller hela byggskeden samt förvaltningsskeden inom: • Mark och anläggning • Installationer • Rivning • Ombyggnad och renovering • Underlag till klimatberäkningar för samtliga kalkyltjänster • Byggherrekalkyler
Intern identifierareFSK 2023/476
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareKalkyltjänster inklusive klimatberäkningar