508796-2023 - ResultatSverige-Linköping: Ställverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kraft- och automationsskåp
Referensnummer: 23/87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31214000 Ställverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Kraft, automation, skåp, bestyckade, installation, ställverk
Syfte
Syftet med denna upphandling är att kvalificera leverantörer för ett ramavtal med förnyad konkurrensutsättning gällande Kraft- och automationsskåp
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44211200 Elskåp, 45315100 Eltekniska installationer, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge Katrineholms fjärrvärmeverksamhet
För närvarande utreder Vattenfall Värme och Beställaren förutsättningarna för att sinsemellan byta fjärrvärmeverksamheterna i Motala/Askersund respektive Katrineholm. Båda företagen bedömer att en möjlig affär kan bidra till att stärka fjärrvärmen i respektive region. Parterna räknar med att en affär kan genomföras under 2023.
Se även pressrelease: https://via.tt.se/pressmeddelande/vattenfall-och-tekniska-verken-utreder-agarbyte-av-fjarrvarmeverksamheter?publisherId=2746664&releaseId=3333205
Omfattning
Upphandlingen omfattar byggnation och ombyggnation av apparat- och automationsskåp till Beställarens anläggningar i Östergötland och Sörmland.
Uppskattat årsbehov är ca 4 000 000 SEK.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet. Beställaren kan under avtalstiden komma att utföra liknande arbeten i egen regi. Beställaren förbehåller sig rätten att upphandla vissa byggnationer separat, exempelvis vid upphandling av entreprenad där Kraft- och automationsskåpen ingår i uppdraget.
Beställaren förbehåller sig rätten att vid ombyggnation av befintliga och framtida skåp anlita den Leverantör som från början levererade skåpet. Detta på grund av att märkning och garanti med mera ska bibehållas.
Beställaren avser att teckna ramavtal med alla Leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
Takvolym för samtliga ramavtal under hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 45 000 000 SEK.