508820-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnation av bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KI Residence.
Referensnummer: 5032310
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad för nybyggnad av ca 300 st forskarbostäder på Fogdevreten, Campus Solna vid Karolinska Institutet. Objektet omfattar ca 18000 kvm BTA i 3 byggnadskroppar. Objektet är projekterat för att möjliggöra olika stommaterial och olika grad av prefabricering - från mycket hög prefabriceringsgrad till platsbyggt. Färdigställandetid kan bli föremål för förhandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalentreprenad för nybyggnad av ca 300 st forskarbostäder på Fogdevreten, Campus Solna. Ca 18000 kvm BTA.