508932-2017 - ÄndringSverige-Uddevalla: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - NÄL 62-12 Ombyggnad fläktrum
Referensnummer: 17/128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Luftbehandlingsaggregat i byggnaderna L51, L54, K51, K55, K61, K64 samt delar av M56 och M60 betjänande våningarna 1-6 skall bytas ut. Idag betjänas våningarna 1-3 respektive 4-6 med separat tilluft och frånluft och vätskekopplad värmeåtervinning. I nytt utförande kommer fläktrummen förses med separata nya energieffektiva FTX-aggregat med roterande värmeväxlare för respektive våningsplan och byggnad. Totalt kommer 62 st. nya luftbehandlingsaggregat att installeras.