2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kartläggning och validering av yrkeskunskaper för behörighet till yrkeslärarprogrammet
Beskrivning: Kartläggning och validering av yrkeskunskaper för behörighet till yrkeslärarprogrammet. Sökande till Yrkeslärarprogrammet ska förutom grundläggande behörighet för högskolestudier ha en särskild behörighet till det eller de yrkesämnen som den sökande ska undervisa i. Denna bedömning sker utifrån UHR:s föreskrifter om de kvalificerade och relevanta kunskapskriterier som finns för varje yrkesämne, ca: 200st. För att lärosätet ska kunna fatta ett rättssäkert beslut om särskild behörighet krävs en validering som omfattar för ändamålet kvalificerad kartläggning och bedömning. Bedömningen ska inkludera motivering med utgångspunkt i kriterier för yrkesämne.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87686:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoptioner om 1 år vardera