509015-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Östra Kålltorp - Nyproduktion av hyresrättslägenheter
Referensnummer: FBU 2020-0105 (2)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Framtiden Byggutveckling (FBU) planerar att bygga tre hus i 7 till 11 våningar med totalt 160 hyresrättslägenheter vid Övre Sanatoriegatan i Östra Kålltorp, Göteborg. FBU valde i mitten av maj 2023 att avsluta tidigare tecknat entreprenadkontrakt vilket innebär att det finns en påbörjad bygghandlingsprojektering och produktion att förhålla sig till och bygga vidare på. Projektet planeras att utföras i nära samarbete mellan beställare och entreprenör i en totalentreprenad i samverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen