Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark och anläggningsarbeten
Referensnummer: UH-2023-96
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ramavtal för mark- och anläggningsarbeten inom Huddinge kommuns naturreservatsområden, i Miljö- och bygglovsförvaltningen vägnar.
Uppdrag kommer i huvudsak avse anläggande av våtmarker, meandring (slingrande) av vattendrag och anläggning av gång- och ridvägar samt grusade parkeringar i anslutning till naturreservaten, inklusive tillgänglighetsanpassningar
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektets omfattar alltifrån akuta händelser, planerat underhåll samt mindre byggnationer och anläggningar.
Uppskattat totalt kontraktsvärde: ca 16, 5 000 000 kr, under en 4 års period.
Entreprenadupphandling enligt ABT 06.