509231-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Lätta behållare, korkar, kapsyler, kar och lock
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förpackningsmaterial till kylda måltider.
Referensnummer: UE/170198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44618000 Lätta behållare, korkar, kapsyler, kar och lock
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Värmland har för avsikt att upphandla förpackningsmaterial till kylda måltider.
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 2 miljoner SEK baserat på 2016 års inköpsvolymer/behov. Landstinget kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Beräknad avtalslängd är två (2) år med option om förlängning maximalt 12 månader plus 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandla förpackningsmaterial till kylda måltider.