509251-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externt beredskapslager livsmedel
Referensnummer: FM2022-5157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten vill öka försörjningstryggheten genom att teckna avtal för externa beredskapslager med livsmedel. Beredskapslager är den förrådshållning som byggs upp i fredstid för att tillgodose samhällets/Försvarsmaktens behov vid kriser och krig.
I ett externt beredskapslager hanterar leverantörer aspekter som exempelvis bäst före-datum genom att omsätta varor i sin linjeverksamhet medan Försvarsmakten alltid har en garanterad kvantitet i leverantörens lager. I det fall då leverantörens lager skulle  ta slut så är varorna som ingår i Försvarsmaktens externa beredskapslager spärrade och ej möjliga för leverantören att sälja till annan kund.
Försvarsmakten har idag avtal med leverantör av livsmedel för tillagning av portioner i fältkok, militärrestauranger och motsvarande, vilket är Försvarsmaktens ordinarie försörjningsvägar. Det är först om dessa avtal inte går att nyttja som det blir aktuellt att avropa livsmedel via avtal från denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 800 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Norrland
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svealand
Del nr: 2
Götaland
Del nr: 3
Gotland
Del nr: 4