509470-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Elektricitet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi
Referensnummer: KS 2019/0444
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av elenergi från förnybara energikällor.
Upphandlingen omfattar:
Fysisk leverans av elenergi under avtalstiden som på årsbasis beräknas uppgå till ca 40 GWh fördelat på ca 550 leveranspunkter.
Inköp av finansiella kontrakt för prissäkring av volymer för avtalsperioden samt för volymer bortom avtalstiden sk portföljförvaltning.
Tillhandahålla administrativa tjänster såsom marknadsanalyser, rådgivning portföljrapportering av säkrad kraft och elcertifikat samt förbrukningsstatistik via webbaserat system.
Energieffektiviseringstjänster efter avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65310000 Eldistribution, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande offentliga myndigheter deltar i denna upphandling:
Varbergs kommun org.nr.: 212000 - 1249
Hallands Hamnar Varberg AB org.nr.: 556153-6599
Varbergs fastighetsaktiebolag (VFAB) org.nr.: 556082-0705
Vatten och Miljö i Väst AB (VIVAB) org.nr.: 556764-7606
Varberg Vatten AB (VAVAB) org.nr.: 556768-1977
Nuvarande elavtal löper ut 31.12.2019. Nytt avtal kommer att tecknas så snart upphandlingen är avslutad med fysisk leveransstart 1.1.2020.
Inköpsstrategin för Varbergs kommun är för närvarande att 75 % av elen köps in i förväg till fast pris och 25 % av behovet köps in till spotpris. Inköpsstrategin kan komma att ändras under avtalstiden. Volymerna för det fasta priset säkras vid olika tidpunkter. Det finns för närvarande inga volymer säkrade efter 31.12.2019.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 31.3.2020
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.
Nätområden och prisområden
Upphandlingen avser elleverans till anläggningar hos nedan elnätsföretag och nedanstående elområden inom Varbergs- och Falkenbergs kommun:
Elområde 3 (Stockholm)
Ellevio AB
Varbergs Energi
Varbergsortens Elkraft
Vattenfall
Elområde 4 (Malmö)
EON
Falkenberg Energi