509544-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Certifiering av ledningssystem
Referensnummer: RS 2022-01693
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisionstjänster avseende tredjepartscertifiering av ledningssystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Västra Götalandsregionens uppdrag kan sammanfattas i huvudprocesserna Hälso- och sjukvård, Regional utveckling och Kollektivtrafik samt stödjande processer (t ex ledning, service, administrativ personal, kommunikation mm), se www.vgregion.se.
Västra Götalandsregionen, nedan kallat VGR, har beslutat att flera förvaltningar ska certifieras enligt ISO 14001 till år 2025. Däribland sjukhusförvaltningarna, Västfastigheter, Regionservice och Naturbruksförvaltningen. Övriga förvaltningar kan även välja att certifiera ledningssystemet.
Enskilda förvaltningar har också ledningssystem enligt andra standarder, så som t ex kvalitetsledningssystem enligt ISO 9001 och systematiskt arbetsmiljöarbete enligt ISO 45001. Vissa av dessa system är, eller kan komma att tredjepartscertifieras. När verksamheternas ledningssystem omfattas av flera standarder är ofta ledningssystemen integrerade vilket ställer krav på integrerad extern revision.
Göteborgsoperan (GO) är ett fristående bolag inom Västra Götalandsregionen.Miljöledningssystemet på GO innefattar hela verksamheten, vilket innebär produktion och hantering/inköp av material till det som sätts upp på scenerna samt publik service. Produktion sker i egna verkstäder, snickeri, måleri, kostymateljéer, rekvisita samt mask och peruk. Även ljud, ljus och IT. Utöver det ingår restaurangverksamhet samt ett lager- och produktionscenter med logistik och regional och internationell turné.
Omfattning
Uppdraget omfattar revisionstjänster, avseende tredjepartscertifiering av ledningssystem. Revisionstjänsterna ska innefatta planeringsdialog/förrevision, certifieringsrevisioner, granskning och utställande av certifikat, uppföljande revisioner, omcertifieringar samt övertagsrevisioner.
Anbudsgivaren ska alltid utföra certifieringen i enlighet med den gällande versionen av standarden.
Anbudsgivaren ska kunna genomföra certifieringen utifrån reglerna för multisite.
VGR garanterar inga volymer.