509562-2018 - ÄndringSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rambergsskolan - ombyggnad
Referensnummer: 18/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet innefattar i grunden en lokaloptimering för att utöka elevantalet med 150 elever. I projektet ingår även ny lösning för ventilationssystemet. Skolan ska tillgänglighetsanpassas genom nya hissar och ramper. Kallvinden skall byggas om till en ny våning där två klassrum skall byggas.
Entreprenaden kommer att pågå i befintlig verksamhet med delvis evakuering till paviljonger på fastigheten. Entreprenaden kräver flertalet etappindelningar.