509577-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och reparation av soldatmateriel samt sömnad.
Referensnummer: 17FMV8883
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tvätt- reparationstjänster och sömnadstjänster rörande Försvarsmaktens soldatmateriel samt betydande delar av Försvarsmaktens flatgods som finns inom myndigheten. Med soldatmateriel avses artiklar som exempelvis uniformer, skjortor, rockar, handdukar, kroppsskydd, hjälmar och stridsvästar. Försvarsmaktens flatgods är exempelvis lakan, dukar, servetter, gardiner m.m. Begreppet tvätt indelas i upphandlingen i vattentvätt respektive grov- och kemtvätt.
Denna upphandling avser även sömnadstjänster. Sömnadstjänsterna avropas på persedel/plagg som tillhör Försvarsmakten. Sömnadstjänsterna som upphandlas innefattar olika justeringar av befintliga uniformspersedlar. Exempel på uppdrag är sy in/ut byxor och jackor/kappor samt ändra/sy på märken/ knappar och galoner.
Upphandlingen är uppdelad i varukorgar. Anbudsgivaren kan lämna anbud på en eller flera varukorgar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaDen upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Upphandlingen är uppdelad i 4 varukorgar.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tvätt och reparation av soldatmateriel samt sömnad. Upphandlingen är uppdelad i regioner samt tjänster.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 50830000 Lagning av kläder och textilier, 98312000 Textilrengöring, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser även sömnadstjänster. Sömnadstjänsterna avropas på persedel/plagg som tillhör Försvarsmakten. Sömnadstjänsterna som upphandlas innefattar olika justeringar av befintliga uniformspersedlar. Exempel på uppdrag är sy in/ut byxor och jackor/kappor samt ändra/sy på märken/ knappar och galoner enligt Unibest.
Del nr: 2
Tvätt och reparation av soldatmateriel och sömnad av dessa.