509578-2017 - PlaneringSverige-Falkenberg: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hallandstrafikens upphandling Trafik 2020.
Referensnummer: N-2007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Hallandstrafikens upphandling Trafik 2020 omfattar den allmänna kollektivtrafiken med buss i Hallands län, exklusive Kungsbacka och viss länsgränsöverskridande trafik. I upphandlingen ingår även stadsbusstrafiken i Halmstad, Falkenberg och Varberg.
Tilldelade leverantörer ska utföra trafik som omfattas av upphandlingen. I ansvaret ingår bland annat personal, bussar och lokaler som krävs för tjänstens utförande.
Leverantör som lämnat ekonomiskt mest fördelaktiga anbud kommer att tilldelas kontrakt. Grunder för utvärdering av anbud kommer att anges i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delarna kommer att beskrivas i upphandlingsdokumenten.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se "II.1.4) Kort beskrivning".