509597-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkesvägledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Karriärväxling outplacement.
Referensnummer: 17FMV8012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79634000 Yrkesvägledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har sedan 2006 ett karriärväxlingsprogram. Under 2006-2009 drevs programmet som ett projekt som från 2009 permanentades. Tidigare syfte blev inaktuellt eftersom nya organisatoriska förhållanden uppkom, varvid behov att se över programmet uppstod.
Karriärväxlingsprogrammet ska ses som ett personalförsörjningsverktyg för omställning när alla utvecklingsinsatser för att behålla arbetstagaren kvar i Försvarsmakten är uttömda. Verktyget syftar till att stimulera frivillig omställning och möjliggöra en fortsatt karriär utanför Försvarsmakten för arbetstagaren.
Försvarsmakten avser därför att upphandla en leverantör för tjänsten.
Omfattningen kan komma att variera men beräknas uppgå till som mest 100 anställda inom Försvarsmakten under år 2018-2020. Någon volym garanteras dock ej.
Försvarsmaktens verksamhetsplatser och behov av tjänsterna är rikstäckande men många är i anslutning till förbandsorten. Förbandsorten anges i bilaga 3. Orter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79634000 Yrkesvägledning, 79998000 Coachning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen