Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av förstärkningsfordon till Serviceresor med trafikstart 2022
Referensnummer: 94/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna anbudsförfrågan avser Skånetrafikens behov av trafikuppdrag avseende utökad kapacitet av ordinarie fordon och personbilar. Syftet med denna upphandling är att omgående utöka fordonskapaciteten för färdtjänst och sjukresor som framkommit främst p.g.a. ensamåkningen. I avtalet med leverantörerna kommer flexibilitet att vara en central fråga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen