509671-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Järnvaror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling gällande järnvaruhandel
Referensnummer: 2020/64 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44316400 Järnvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Affärsverken Karlskrona AB och Räddingstjänsten Östra Blekinge bjuder er härmed möjlighet att lämna anbud avseende järnvaruhandel.
Upphandlande myndigheter
Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733 Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834 Affärsverken Energi AB 556086-1618 Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
Produkten
Upphandlingen avser järnvaruhandelsprodukter uppdelat i ett antal kategorier. Beställaren avser att sluta Ramavtal med flera leverantörer. Anbudslämnare kan välja att lämna anbud för en eller flera produktkategorier. Vilka produkter upphandlingen avser framgår av kapitel 6.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24959000 Aerosoler och kemikalier i skivform, 43800000 Verkstadsutrustning, 43830000 Maskinverktyg, 44162100 Rörledningsmaterial, 44165100 Slangar, 44316000 Järnhandelsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen