509674-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Grossist
Referensnummer: 2020-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Lidköping, Essunga och Grästorp inbjuder att lämna anbud på upphandlig av livsmedel - grossist.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15500000 Mejeriprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15894700 Charkuterivaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Kommunerna Lidköping, Grästorp och Essunga inbjuder er att lämna anbud på upphandling gällande livsmedel. Upphandlingen är uppdelade i flera avtalsområden (grossist, potatis, ägg, färsk fisk, färsk frukt och grönsaker samt mjölk och grädde). Varje avtalsområde annonseras som en enskild upphandling.
Detta upphandlingsdokument avser upphandling av livsmedel - grossist.
Upphandlingen omfattar ordermottagning, leverans och fakturering av livsmedel inom följande varuområden:
Kolonial
Mejeri Obs! ej mjölk och grädde
Färska produkter
Frysta produkter
Charkprodukter
Bröd
Bilaga "Anbudssvarsfil" visar artikellistan.
För Lidköpings kommun gäller även att upphandlingen omfattar köksutrustning; så som till exempel porslin, köksredskap och mindre köksutrustning. Det betyder att leverantören ska tillhanda hålla detta i sitt sortiment. Vid köp av köksutrustning tillämpas den rabattsats som köparen och leverantören avtalar i denna upphandling.
Alla tre kommunerna kommer teckna avtal med samma leverantör men respektive kommun är sin egen upphandlande myndighet/juridiska person och tecknar avtal var för sig. Denna upphandling förutsätter att samtliga upphandlande myndigheter erhåller samma priser, rabatter och övriga villkor.
Under avtalstiden kan det komma att bli aktuellt för köparen att genomföra en upphandling av så kallat skafferiavtal.