509738-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Glasögon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminalglasögon och optikertjänster
Referensnummer: RD19/05052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för köp av terminalglasögon och tillhörande synundersökningar till Region Dalarnas personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avesta
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33734000 Glasögon, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon, 85160000 Optikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Avesta.
Borlänge
Del nr: 2
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Borlänge.
Falun
Del nr: 3
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Falun.
Hedemora
Del nr: 4
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Hedemora.
Leksand
Del nr: 5
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Leksand.
Ludvika
Del nr: 6
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Ludvika.
Malung
Del nr: 7
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Malung.
Mora
Del nr: 8
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Mora.
Orsa
Del nr: 9
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Orsa.
Rättvik
Del nr: 10
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Rättvik.
Säter
Del nr: 11
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Säter.
Vansbro
Del nr: 12
Terminalglasögon och tillhörande synundersökningar i Vansbro.