Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster inom översiktsplanering
Referensnummer: SBN 2022-564
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförvaltningen avdelning Fysisk planering inom Bodens Kommun inbjuder er här med att lämna anbud på Ramavtal för konsulttjänster inom översiktsplanering.
Uppdraget omfattar att upprätta planhandlingar i samtliga skeden i enlighet med PBL för översiktsplan, fördjupad översiktsplan, tematiska tillägg samt tillhörande strategidokument till kommunens översiktsplanearbete etc.
Beställaren kommer teckna ramavtal med två (2) leverantörer enligt särskild fördelningsnyckel.
För mer information och krav se förfrågningsunderlaget i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 90712100 Utvecklingsplanering för stadsmiljön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen