509768-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Automater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffeautomater med tillhörande tjänster
Referensnummer: 2020/KSUH 0064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42968000 Automater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra av kaffemaskiner och köp av tillhörande tjänster.
ALLMÄN ORIENTERING
Tyresö kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende kaffeautomater med tillhörande tjänster enligt förutsättningar och villkor i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
Tyresö kommun, med cirka 47 000 invånare, är en dynamisk storstadsnära kommun med hav och natur inpå knuten. Här finns ett stort utbud av fritidsaktiviteter, skolor, förskolor och service, vilket tillsammans gör Tyresö till en attraktiv ort att bo i - 20 minuter från Stockholm city.
Kommunen är nu inne i en expansiv fas. De centrala delarna ska förtätas och få en ny stadskärna, Norra Tyresö Centrum. En ny översiktsplan arbetas fram för att visa hur kommunen ska kunna växa ytterligare, hållbart och med en stärkt identitet.
Läs mer om Tyresö på kommunens hemsida www.tyreso.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 42968100 Dryckesautomater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen