509822-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensförsörjning.
Referensnummer: V 2017/1856
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Lärosätena söker en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster som kan agera som en strategisk partner genom att bistå licenssamordnare och lokalt licensansvariga med sakkunnighet gällande främst löpande licensfrågor och inköp. Leverantören förväntas ansvara för fakturering samt bistå med rådgivning och information om licensvillkor, priser, licensmodeller, support, uppgraderingsrätter, m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48218000 Programvara för licenshantering, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning.
Licenspartnern förväntas tillhandahålla en utpekad kontaktperson/licensspecialist per lärosäte (kan vara en och samma person). Licenspartnern förväntas delta vid flera avstämningar per termin och lärosäte, på plats, tillsammans med lärosätenas licenssamordnare, för avstämning av kontrakt samt för att bistå med planering, inköpshistorik, inköpsstatistik och information om trender inom programvaruområdet och marknadens utveckling.
Anbudsgivaren skall erbjuda samtliga licensformer/tillhandahållandemetoder som dennes underleverantör tillhandahåller. Exempelvis programvara för lokal installation, nätverksversioner, programvara som tillhandahålls som molntjänst m.fl.
Anbudsgivaren skall löpande under avtalstiden förse avropande myndigheter med information avseende förändringar i licensvillkor samt större förändringar i tillhandahållandemetoder.
Leverantören skall tillse att de licenser som tillhandahålls är originallicenser.
Avgränsning.
Lärosätena har rätt att använda sig av de avtal hos Kammarkollegiet (avropa.se) där man ej har lämnat avstegsanmälan eller där man har anmält sitt deltagande, därav kan det finns en viss överlappning av avtal.
Specifika licenser som respektive lärosäte har annat avtal idag för är också avgränsade, se Bilaga 3 - Licenser som ej ingår i avtalet.