509836-2023 - ResultatSverige-Höör: Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NKAF 2023-00079 Bibliotekssystem
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
II.1.4.
Kort beskrivning
Höörs kommun genomför en frivillig förhandsinsyn i enlighet med LOU (2016:1145) 10 kap 5 § med avsikt att teckna avtal med Axiell Sverige AB. Avtalet gäller Bibliotekssystem (uppgradering, underhåll och support). Genom befintligt avtal har kommunen köpt och äger licenser för nyttjanderätt till systemet. Uppgradering, underhåll och support kan endast tillhandahållas av Axiell Sverige AB på grund av ensamrätt. Därmed är villkoren i LOU 6 kap. 14 § tredje punkten uppfyllda. Avtalets värde uppskattas till 2,1 mi
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen