Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningstjänster
Referensnummer: 2 STO-2021/327
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av detta Ramavtal syftar till att fylla SPSM:s behov av tjänster inom insamling, bearbetning och analys av kvantitativa och kvalitativa data, inom ramen för myndighetens arbete med utvärderingar, kartläggningar, behovsanalyser och andra undersökningar som bygger på primärdata. Undersökningarna innebär ofta behandlande av känsliga personuppgifter.
Uppdrag inom avtalet kan vara dels genomförande av kompletta undersökningar dels tillhandahållande av resurs för avgränsad del.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79315000 Sociala undersökningar, 79342310 Kundundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen