Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lärare till Papa i Ungern
Referensnummer: FM2021-2024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en (1) stycken svensktalande lärare motsvarande heltidstjänst under två (2) år (220601 – 240630), med option på förlängning 1+1 år. Uppdraget omfattar undervisning och handledning för 10-20 barn i åldersspannet 6 till 19 år. Barngruppen kan under kontraktets (inkl. optioner) löptid komma att förändras. Läraren kommer att undervisa i Svenska och SO-ämnen för årskurs fk-6. Övriga ämnen läser barnen tillsammans med andra barn på Quality Schools International (QSI). För de äldre barnen (årskurs 6-9 + gymnasium) kommer Läraren att handleda eleverna som läser distansstudier via Sofia distans och Hermods. Handledarrollen innebär bla att Läraren stöttar barnen med tidsupplägg och planering för genomförande av skoluppgifter som tilldelats eleven av Sofia distans eller Hermods. Undervisningen följer det svenska skolåret gällande distansundervisningen. Skolåret på QSI följer i stort svenska skolåret
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80000000 Undervisning och utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen