Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt, grönt och potatis
Referensnummer: UH-2020-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal syftar till att säkerställa Kommunens behov av färsk frukt och grönsaker samt potatis. Kommunens tillagningskök har en ambition att öka andelen grönsaker i de måltider som serveras och samtidigt ha en hög kvalitet i de produkter som köps in. Kommunen ska öka den ekologiska andelen av livsmedelsinköpen där inköpen av färsk frukt och grönsaker kan bidra till en stor del av den ökningen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen