Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsult till Arboga.
Referensnummer: 17FMV7427
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har behov av en (1) st. it- konsult;
IT - konsult inom Service Manager (SM) till Försvarsmakten enligt närmare beskrivning se Bilaga 1 Avtalsbilaga/ Uppdragsbeskrivning. Konsulttjänstens omfattning uppskattas till heltid. Tjänsten ska utföras av en (1) konsult och får ej delas upp på flera konsulter arbetandes deltid. Tjänstebehovet under avtalsperioden är en grov uppskattning och beräknas till 1600 timmar/år, någon volym kan således inte garanteras.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hewlett Packard Service Manager IT-konsult tjänst.