510030-2018 - ResultatSverige-Gävle: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud Röntgen
Referensnummer: RS 2018/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävleborg läns Landsting bjuder in till upphandling av ultraljudsutrustning till röntgen Gävle Sjukhus. Upphandlingen omfattar:
— 1 st ultraljud,
— Option på ytterligare 3 st ultraljudsutrustningar,
— Option på fusion och navigationssystem
— Leverans av aktuell utrustning inklusive installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt bruk,
— Klinisk och teknisk dokumentation,
— Utbildning av klinisk och teknisk personal
— Option på serviceavtal efter utrustningens garantitid
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen