51009-2022 - ResultatSverige-Ludvika: Underhållsarbeten för avlopp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning och transport
Referensnummer: GNU 2021/132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232410 Underhållsarbeten för avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar bland annat tömning av enskilda avloppsanläggningar, slamtransporter, spolning, tömning av fettavskiljare och rotskärning. Upphandlande kommuner med bolag är Borlänge, Avesta, Gagnef, Hedemora och Säter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Säter - Slamtömning enskilda avlopp
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Säter - Övriga tjänster
Del nr: 2
Hedemora - Slamtömning och transporter
Del nr: 3
Hedemora - Spolning, rotskärning och övriga tjänster
Del nr: 4
Gagnef - Slamtömning och övriga tjänster
Del nr: 5
Borlänge Energi - Slamtömning
Del nr: 6
Avesta - Spolning/sugning och övriga tjänster
Del nr: 7