510149-2022 - ResultatSverige-Habo: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamsugning av rännstensbrunnar, spolning och filmning av ledningar
Referensnummer: 22/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Habo kommun inbjuder till anbudsgivning avseende slamsugning av kommunens samtliga rännstensbrunnar samt spolning och filmning av ledningsnätet mm.
Omfattning
Årlig slamsugning av kommunens samtliga rännstensbrunnar
Spolning av ledningar
Filmning av ledningar
Spolning och slamsugning av bassänger och liknande i kommunens reningsanläggningar (planerat arbete)
Torrsugning av sand och träflis i kommunens reningsanläggningar
Akut och planerat omhändertagande av kemikalier av olika slag
Akuta slamsugningar
Akut spolning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90400000 Avloppshantering, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Habo kommun inbjuder till anbudsgivning avseende slamsugning av kommunens samtliga rännstensbrunnar samt spolning och filmning av ledningsnätet.
I Habo kommun finns det ca 2100 rännstensbrunnar (de flesta är inmätta) vilka ska slamsugas enligt schema. Entreprenören ska även kunna utföra varmvattenspolning av ledningar och rotskärning samt i övrigt genomföra uppdraget enligt nedan:
Årlig slamsugning av kommunens samtliga rännstensbrunnar (planerat arbete)
Spolning av ledningar (planerat arbete)
Filmning av ledningar (planerat arbete)
Torrsugning av sand och träflis i kommunens reningsanläggningar (planerat arbete)
Akut och planerat omhändertagande av kemikalier av olika slag, framförallt PAX 215 (ADR-transporter)
Akut spolning av ledningar
Inledning
Habo kommun (Beställaren) är en växande kommun. I hela kommunen bor ca 12 500 invånare, varav ca 8 700 i Habo tätort. Habo tätort ligger ca 2 mil norr om Jönköping och har goda kommunikationer i form av järnväg, väg och cykelbana. Det tar ca 11 minuter med tåg från Habo station till resecentrum i Jönköping.
Beställaren bjuder in leverantörer till att delta i upphandling avseende Slamsugning av rännstensbrunnar, spolning och filmning av ledningar.