510154-2018 - ResultatSverige-Nacka: Verktygshandtag och verktygsdelar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hanteringslösning VA-förrådet
Referensnummer: NTN 2016/591
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44514000 Verktygshandtag och verktygsdelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa att Nacka kommun/VA-bolaget hittar en kostnadseffektiv och säker hanteringslösning av VA-material. Upphandlingen ska resultera i effektiviseringar i hanteringen av VA-material, kostnadsbesparingar samt minskad miljöbelastning.
För VA-material vill Kommunen/VA-bolaget ha en kostnadseffektiv hanteringslösning där den tilltänkta leverantören äger lagret som fysiskt är placerat i Kommunens lokaler. Kommunen/VA-bolaget faktureras utifrån uttagna volymer.
Inköpsvärdet för VA-material för 2015 var ca 2,5 MSEK.
Avtalstid 2 + 1 + 1 år.
Kommunen arbetar för närvarande med att bilda ett kommunalt bolag för kommunens vatten- och avfallsverksamhet. Det planerade VA-bolaget blir ett helägt kommunalt bolag från den 1 september 2016. Den VA - verksamhet som nu ligger i kommunen kommer att flyttas till eget bolag som kommer, efter bildandet, omfattas av avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44514000 Verktygshandtag och verktygsdelar, 44512000 Diverse handverktyg, 90400000 Avloppshantering, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen