51025-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning med inhyrda läkare
Referensnummer: RJL 2021/164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser bemanning med inhyrda specialistläkare. Under våren 2020 genomfördes en upphandling, RJL 2020/509, för samma uppdrag. RJL 2020/509 överprövades, vilket är anledningen till att upphandlingen nu görs om. Denna upphandling gäller således samma uppdrag som RJL 2020/509, men har reviderats i enlighet med överprövningens utfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85111300 Gynekologisk sjukhusvård, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen