510252-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kumla: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggtekniska konsulttjänster, Kumla Kommun
Referensnummer: SBN 2021/536
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal för konsulttjänster med efterfrågade tjänsterna Arkitekt, byggnadskonstruktion, el-och telekonstruktion och VVS-konstruktion inkl. sprinkler.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivning. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens organisation har ett behov av att säkra tillgången till konsulter för mindre och medelstora projekt, för löpande arbeten samt för insatser med kort varsel eller av akut karaktär.
Anbud infordras för respektive fackområde. Kontrakt tecknas med flera konsulter inom respektive fackområde.
Målsättningen är att inom samtliga fackområden teckna avtal tre stycken leverantörer. Inom efterfrågade fackområden rangordnas leverantörerna 1-3.
Antagen anbudsgivare ska ha möjlighet att leverera experter inom aktuellt fackområden efter samråd med Beställaren.
Fackområden
Genom denna upphandling avser beställaren teckna ramavtal med leverantörer inom varje enskilt fackområde enligt nedan:
1. Arkitekt
Planering och utredning i förstudie.
Ta fram beslutsunderlag i tidiga skeden. Inre och yttre gestaltning av ny- och ombyggnation samt placering på tomt. Projektering av byggtekniska handlingar och fast inredning. Upprättande av förfrågnings- samt bygg- och relationshandlingar enligt beställarens anvisningar.
2. Byggnadskonstruktion
Dimensionering och konstruktion av bärande delar i byggnader. Sakkunnig inom konstruktionstekniska frågor. Tekniska utredningar. Upprättande av bygg- och relationshandlingar enligt beställarens anvisningar.
3. El- och telekonstruktion
Projektering av el- och teletekniska installationer. Sakkunnig inom el/teletekniska frågor. Tekniska utredningar. Upprättande av bygg- och relationshandlingar enligt beställarens anvisningar.
4. VVS-konstruktion inkl. sprinkler
Projektering av VVS-tekniska installationer inklusive sprinkler. Sakkunnig inom VVS-tekniska frågor. Tekniska utredningar. Upprättande av bygg- och relationshandlingar.