510315-2018 - PlaneringSverige-Helsingborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Datacenter (IaaS)
Referensnummer: 18/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgshem AB genomför en så kallad RFI (Request for information) avseende avtal för datacenter (IaaS)
Observera att det inte är en upphandling som annonserats och att samtliga delar i underlaget kan komma att ändras.
Ni får gärna svara genom TendSign och frågorna nedan. Om ni inte använder TendSign får ni gärna som alternativ e-posta vår kontaktperson nedan. Hör av er om ni har några frågor!
Vi tar tacksamt emot era synpunkter!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 48000000 Programvara och informationssystem, 48820000 Servrar, 48822000 Datorservrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI - datacenter