Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för arbetsstolar, sittsystem och inomhusunderreden för succesiva avrop.
Upphandlingens referensnummer och benämning är
Arbetsstolar, sittsystem och inomhusunderreden UPPH2020-00134
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande upphandlingsobjekt
2. Objekt 2 Arbetsstol hög brukarvikt
5. Objekt 5 Modulära sittsystem (sittenhet inkl. inomhusunderrede), efter brukarens behov
Upphandlingen omfattar:
• hjälpmedel, inklusive leverans• tillbehör och reservdelar• dokumentation• utprovningstjänster/anpassningsarbeten• generell utbildning vid avtalsstart och fortlöpande utbildning.
Det totala värdet för denna upphandling under aktuell avtalsperiod inklusive optionsår beräknas uppgå till ca 70 mn kr baserat på de två senaste årens inköpsvolymer. Angiven volym är uppskattad och kan komma att över- eller understigas.