510426-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Farsta: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ungdomsbesök på vård och omsorgsboende.
Referensnummer: 2.4.1-655/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte.
Syftet med upphandlingen är att ge ungdomar inblick i vårdsektorn som framtida arbetsplats och inspirera dem i ett framtida yrkesval.
Målet för tjänsten som upphandlas är att unga personer ska hjälpa till att öka den sociala samvaron och därmed höja kvaliteten inom vård- och omsorgsboenden utan att ersätta den ordinarie personalen. Att vidmakthålla funktionsförmågor hos äldre och överbrygga klyftan mellan olika generationer.
Upphandlingens volym/omfattning.
Den totala volymen av ungdomsbesök är svår att ange men uppskattas uppgå till 20 000 timmar per år . Inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden avvecklas eller tillkommer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen