510439-2017 - ResultatSverige-Kista: Måltidsleveranser
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matlådor ÄO 2017.
Referensnummer: 2.2.2.-367-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte.
Syftet med upphandlingen är att åstadkomma en bra kosthållning till fördelaktigt pris. Leverantör förutsätts ha ingående kännedom om de äldres behov och matvanor och ska vara väl insatt i lagar och övriga förutsättningar för verksamheten. Avtal avses att tecknas med en leverantör.
Kort orientering om uppdraget.
Uppdraget omfattar att för Rinkeby-Kista stadsdelsnämnds räkning tillaga och distribuera portionsförpackad, färdiglagad kyld mat till brukare inom stadsdelensöppna hemtjänst, Kista servicehus, dagverksamheten i Kista servicehus och Rinkeby Vård och Omsorgsboende. Målgruppen är äldre personer och maten ska vara anpassad efter kraven på mat för äldre.
Maten ska levereras kyld och vara portionsförpackad i för ändamålet godkänd livsmedelsförpackning som är tätslutande och går att värma i mikrovågsugn samt vanlig ugn. Antalet portioner kan komma att variera under avtalstiden och från tid till annan. Någon volymgaranti för uppdraget lämnas inte.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15894200 Färdiglagad mat, 55322000 Tillagning av måltider, 55500000 Matsalstjänster och catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av matlådor till VoB boenden och brukare inom den öppna hemtjänsten i Rinkeby-Kista.