5105-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster 2018 område A Norr B Söder
Referensnummer: UH-2018-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi söker två kvalitetsmedvetna entreprenörer för städning.
Växjöbostäder AB är av Växjö kommun helägt bostadsföretag som förvaltar cirka 8 900 hyreslägenheter. Ytterligare information finns på www.vaxjobostader.se.
Växjöbostäder avser att teckna kontrakt med EN (1) städentreprenörer per område A Norra respektive B Södra.
Anbud lämnas per område enligt 07.31 samt 07.32. Anbudsgivare kan välja endast ett av områdena eller båda.
Separata kontrakt tecknas per område, A Norra och B Södra.
En städentreprenör kan ej få kontrakt på båda städområdena.
Vi vill utveckla en lokal och regelbunden dialog med vår entreprenör och våra fastighetsförvaltare i varje område.
OBSERVERA!
Se skallkravet i dokument 07.30 Upphandlingsföreskrifter stycke UF2 Visning av objekt under anbudstiden.
Uppfyllande av detta krav är en förutsättning för att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Städning A Norra B Södra 2018
Del nr: A Norra
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Växjöbostäder AB är av Växjö kommun helägt bostadsföretag som förvaltar cirka 8 900 hyreslä-genheter. Ytterligare information finns på www.vaxjobostader.se.
Växjöbostäder avser att teckna kontrakt med EN (1) städentreprenörer per område A Norra re-spektive B Södra avseende vårt fastighetsbestånd.
Anbud lämnas per angivet område enligt 07.31 samt 07.32. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud för endast ett av områdena eller båda. Separata kontrakt tecknas per område, A Norra och B Södra.
En städ-entreprenör kan ej få kontrakt på båda städområdena. Avtal kommer att tecknas med två städentreprenörer. Med andra ord kan ingen anbudsgivare vinna båda områdena.
Lägst jämförelsesumma per område kommer bli antagen, anbudsgivare som har lägst jämförelse-summa i mer än ett städområde kommer då få område B Södra.
Städning har en central funktion i Växjöbostäders fastighetsförvaltning.
Våra hyresgäster utvärderar regelbundet vår städning och det är av vikt att våra entreprenörer kan säkerställa en jämn och hög nivå på de tjänster som levereras. Våra entreprenörer representerar.
Växjöbostäder i sitt utövande av sin tjänst.
Vi vill utveckla en lokal och regelbunden dialog med vår entreprenör och våra fastighetsförvaltare i varje område. Dialogen ska säkerställa att förbättringar och förbyggande aktiviteter tas till vara för.
Att säkerställa efterfrågad kvalitet.
Del nr: B Södra
Växjöbostäder avser att teckna kontrakt med EN (1) städentreprenörer per område A Norra respektive B Södra avseende vårt fastighetsbestånd.