510617-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Navigering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Indoor Positioning System
Referensnummer: 20/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63724000 Navigering
II.1.4.
Kort beskrivning
The indoor positioning system is needed because the building will block the satellite signals used for GNSS positioning. RISE/AstaZero requires a position measuring system to decide the position, speed and direction of vehicles and targets used in testing.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen