51109-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster avseende konstruktion
Referensnummer: 2018/0006 UPPH.156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulttjänster avseende konstruktion för utförande av uppdrag åt Beställaren. Upphandlingen är indelad i följande två anbudsområden: konstbyggnader samt konstruktion för om- och tillbyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 – Konstbyggnader
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 44212300 Konstruktioner och delar, 48990000 Programvara för kalkylprogram och utvidgningar, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71315400 Byggnadsinspektion, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71631450 Brobesiktning, 79720000 Utredning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 omfattar tekniska konsulter avseende konstruktion av konstbyggnader och anläggningar, vilket bland annat kan innebära:
• löpande inspektioner avseende broar, tunnlar m.m.
• genomföra kostnadsberäkningar och kalkyler för olika projekt.
• framtagande av beskrivningar och ritningar.
• byggledning, projektering.
• genomföra besiktningar t.ex. besikta skick och status på kommunens brobestånd.
• genomföra kontroller.
• utredningar för konstbyggnader.
Anbudsområde 2 - Konstruktion för om- och tillbyggnad
Del nr: 2
44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 45000000 Anläggningsarbete, 45223200 Konstruktionsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71631000 Teknisk besiktning, 79720000 Utredning
Anbudsområde 2 omfattar tekniska konsulter för utförande av arbete avseende konstruktion för om-/- till- och nybyggnad, vilket bland annat kan innebära:
• utredningar för ombyggnader av befintliga byggnader från 1900-talet särskilt dess senare hälft,
• utredningar för nybyggnation av byggnader, av skolor och förskolor, i offentliga verksamheter.
• spontkonstruktion för hus och anläggning.
• genomföra kostnadsberäkningar.
• framtagande av förfrågningsunderlag.
• genomföra statusbesiktningar.