511154-2021 - ResultatSverige-Laholm: Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster - Elarbeten
Referensnummer: LH 21/04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholmshem AB inkl. dotterbolag och Laholms kommun avser upphandla ramavtal för successiva avrop av Hantverkstjänster - Elarbeten.
Ramavtalet avser såväl mindre reparations-, service- och löpande underhållsarbeten samt ny-, om- och tillbyggnadsentreprenader inom elinstallation på Beställarnas samlade fastighetsbestånd.
Övriga förutsättningar för uppdraget framgår av upphandlingsdokumentationen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen