511155-2021 - ResultatSverige-Järfälla: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsulttjänster inom arkitektur och tillgänglighet
Referensnummer: TEN 2020/534
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom arkitektur och tillgänglighet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen avser främst projektering för ny-, till-, och ombyggnationer. Även uppdrag som kostnadskalkylering, rådgivning och utredningar kan komma att bli aktuellt.
Ramavtal kommer att tecknas med två anbudsgivare.
Kontraktstiden är två år från avtalstecknande, med option för förlängning i ytterligare upp till två år, med ett år i taget.