51118-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning – Lokalvårdstjänster 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLokalvårdstjänster 2024
BeskrivningUpphandlingen avser lokalvård i Länsstyrelsens lokaler i Blekinge län. Upphandlingen är delad i 2 områden och tilldelning sker för respektive område. * Karlskrona omfattar tre (3) adresser. * Ronneby omfattar en (1) med option för ytterligare ett mindre objekt under avtalsperioden.
Intern identifierare100-5550-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Ytterligare klassificering (cpv): 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningUpphandlingen avser lokalvård i Länsstyrelsens lokaler i Blekinge län. Upphandlingen är delad i 2 områden och tilldelning sker för respektive område. * Karlskrona omfattar tre (3) adresser. * Ronneby omfattar en (1) med option för ytterligare ett mindre objekt under avtalsperioden. Länsstyrelsen avser att teckna avtal med en (1) uppdragstagare på respektive del enligt nedan: Del 1 - Skeppsbron (Yta ca 2500 kvm), Residenset (ca 874 kvm) samt ytterligare en extern verksamhetsyta (ca 181 kvm) (Karlskrona). Säkerhetsskyddsavtal nivå 3 kommer att tecknas mellan parterna för del 1. Del 2 - Naturum (ca 485 kvm) samt option om mindre Arbetsbod i Johannishus (ca 35-40 kvm) (Ronneby) Angivna lokalytor är ungefärliga och kan variera i omfattning under avtalsperioden. Uppdraget ska syfta till att den mellan länsstyrelsen och leverantören (som länsstyrelsen tecknar avtal med i anledning av denna upphandling) överenskomna hygiennivån uppnås och bibehålls samt att resultatet uppfattas svara mot en allmänt vedertagen uppfattning om renhet och god hygien.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKravspecifikation Del 1
BeskrivningUpphandlingen avser lokalvård i Länsstyrelsens lokaler i Blekinge län. Upphandlingen är delad i 2 områden och tilldelning sker för respektive område. * Karlskrona omfattar tre (3) adresser.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKravspecifikation Del 2
BeskrivningUpphandlingen avser lokalvård i Länsstyrelsens lokaler i Blekinge län. Upphandlingen är delad i 2 områden och tilldelning sker för respektive område. * * Ronneby omfattar en (1) med option för ytterligare ett mindre objekt under avtalsperioden.