5112-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VS-tjänster 2018
Referensnummer: 18/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar entreprenad för VS-arbeten i Stiftelsen Bodenbos fastighetsbestånd. I entreprenaden ingår att utföra VS-arbeten i fastigheter efter avrop från beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45350000 Maskintekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser planerade och akuta VS-arbeten i Beställarens bestånd. Arbeten omfattar underhåll, service och nyinstallationer. Större och mindre vs-arbeten i lägenheter och lokaler. Exempel på arbeten: Service, utbyte och reparation av undercentraler, värmeväxlare och cirkulationspumpar samt mindre återisoleringar med mera.
Arbetsbeskrivningen specificeras vid varje enskild avrop av Beställaren.
Volymen uppskattas till ca 2 000 000 SEK exkl moms per år. Beställaren reserverar sig för angiven volym då omfattningen kan komma att öka eller minska under ramavtalstiden på grund av nyproduktion, fastighetsköp, försäljning av fastigheter eller ändring i förvaltningsuppdrag.