511207-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fasadarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utvändig ombyggnader Frölunda Kulturhus.
Referensnummer: 17/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45443000 Fasadarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innefattar takomläggning med grönt tak, installation av solceller och byten av fönster och fasadpartier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261100 Taklagsarbete, 45261210 Takläggningsarbete, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45421132 Montering av fönster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen