511213-2023 - ResultatSverige-Lund: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
In vaccum soft x-ray CMOS detector, the procurement
Referensnummer: V 2023/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
This procurement represents the need for a soft x-ray CMOS detector for the MAX IV Laboratory at Lund University. The detector is designated for the new endstation on the CXI branchline at the SoftiMAX beamline. This endstation is designed for high-resolution coherent imaging and scattering experiments which requires a high-quality CMOS detector to fully utilize its capabilities.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen