511254-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för järnvägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
64 BEST Järnväg
Referensnummer: 2018-00505/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenad omfattar BEST arbeten med komplett banöverbyggnad med spår, gatuspår, växlar, stoppbockar. Kontaktledningsanläggning med stolpar, bryggor, transformatorer, återgångsledning m.m. Elanläggning för växelvärme, bangårdsbelysning, teknikhus, transformatorer m.m. Signalanläggning med tillhörande signaler och signalutrustning i teknikrum /teknikhus. Tele anläggning med tillhörande opto för hela EST anläggningen samt anslutning mellan Norviks hamn och TRV Nynäsbanan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen