51134-2020 - PlaneringSverige-Karlskrona: Behandling av data
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AI-beslutsstöd 2020
Referensnummer: 2019/02644
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72310000 Behandling av data
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Blekinges Tandvårdsförvaltning har för avsikt att framöver genomföra en upphandling beträffande digitalt verktyg för beslutsstöd. Verktyget skall genom analys av data från olika källor (verksamhetssystem) samt funktioner för simulering, optimering och maskininlärning vad gäller produktionsplanering, utifrån predikterat vårdbehov och befintliga resurser kunna användas inom områdena ekonomi, personal och verksamhet för kliniker och stab.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen