II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44482200 Brandposter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfrågan avser ramavtal gällande Kretslopp och vattens behov av brand- och brandpostdelar för perioden 2018 - 2020 med möjlighet till prolongering. Årsvolymen har under tidigare år varit cirka 300 stycken, fördelat 50/50 i segjärns och rostfritt utförande. Köparen avser sätta Sgn-brandpost på ledning av Gjj, Sgn och St. Rostfri brandpost sätts på ledning av Pe. Uppskattningen är ungefärlig och lämnas utan ansvarsförbindelse från köparen.